turysta@carownica.pl tel. +48 41 242 42 19

Rezerwacja Online

Muzea Osobliwe

Muzeum Minerałów i Skamieniałości znajduje się w Świętej Katarzynie i jest efektem pasji właścicieli, którzy są zafascynowani minerałami.
Siedlisko Carownica – Muzeum Minerałów i Skamieniałości: 25 km, 25 min.

Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" w Starachowicach znajduje się w najlepiej zachowanym kompleksie zakładów hutnictwa żelaza w Europie. Zlokalizowany tu Zespół Wielkopiecowy pochodzi z XIX i XX w. Najcenniejszym obiektem jest  Wielki Piec (1899) z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym oraz jedną z największych na świecie maszyn parowych o poziomym układzie tłoków. Ponadto Muzeum prezentuje tradycje przemysłowe Starachowic związane z przedwojenną produkcją zbrojeniową oraz powojenną produkcją samochodów ciężarowych „Star”. Atrakcją jest Star 266, uczestnik Rajdu Paryż-Dakar i najstarsze modele samochodów Star 20 i Star 25. W muzeum można zobaczyć osadę starożytnego hutnictwa żelaza, zabytkowe auta oraz specjalną wystawę paleontologiczną, na którą składają się modele gadów i płazów naturalnej wielkości.
Siedlisko Carownica – Muzeum Przyrody i Techniki: 33 km, 38 min.

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie to miejsce, w którym zgłębimy tajemnice wytwarzania porcelanowych figurek, a także zobaczymy historyczne zbiory - od fajansów Małachowskiego po współczesne projekty w ramach ekspozycji Wystawy Starej Porcelany, a dodatkowo w sali wystawowej znajduje się - nadal czynny - piec muflowy. Podczas warsztatów pod okiem instruktora każdy samodzielnie będzie pracował z porcelaną w jednym z wybranych programów.
Siedlisko Carownica – Żywe Muzeum Porcelany: 41 km, 44 min.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej to gratka dla miłośników militariów. Zbiory muzeum postrzegane są jako drugie co do wielkości miejsce w kraju, gdzie zgromadzono tyle sprzętu bojowego (po Muzeum Wojska Polskiego).
Siedlisko Carownica – Muzeum im. Orła Białego: 43 km, 49 min.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi mieści się w halach zabytkowej fabryki – dawnej walcowni i pudligarni (1821-1830). We wnętrach można zobaczyć największe w Polsce koło wodne o średnicy 9 m (niektóre źródło podają 8 m), uruchamiane dla turystów w okresie letnim, a także zabytkowe maszyny i mechanizmy – wśród nich unikatowe obrabiarki, dmuchawę parową używaną przy wielkim piecu, drewniany żuraw przyścienny, maszynę parową z 1858 r.
Siedlisko Carownica – Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi: 66 km, 56 min.

Zbiory eksponatów w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie to po Chicago i Oxfordzie – trzeci taki zbiór na świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów. Powstał on dzięki dość niecodziennej pasji lekarza z Jędrzejowa, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne i rozmaite przyrządy do mierzenia czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne, a także przyrządy astronomiczne. W dziale starodruków do najcenniejszych należy dzieło Kopernika z 1566 roku De revolutionimbus orbium coelestium oraz egzemplarze z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa.
Siedlisko Carownica – Muzeum. im. Przypkowskich w Jędrzejowie: 76 km, 1 godzina 5 minut.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. Nawet bryła głównego budynku przypomina formą most. We wnętrzu znajdują się eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, ekspozycje pokazujące sposób pracy przy budowach (scenki z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów), a także drogi i mosty w sztuce. Na zewnątrz można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości ok. 1 km. Alejka wykonana jest z kostki brukowej, ma wbudowane oryginalne elementy dróg, takie jak krawężniki, przepusty, kraty ściekowe. Wzdłuż alejki są ekspozycje fragmentów różnych nawierzchni stosowanych w drogownictwie, a na nich maszyny drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg. Budynek ze skansenem połączony jest kładką mostową o długości 51 m.
Siedlisko Carownica – Muzeum Drogownictwa w Szczucinie: 74 km, 1 godzina i 5 minut.

Muzeum Techniki w Maleńcu jest jednym z nielicznych tego rodzaju obiektów na terenie Europy. Zgromadzone w nim eksponaty i urządzenia są dowodem niezwykłej innowacyjności i pomysłowości poprzednich pokoleń. Przemysłowe tradycje Maleńca sięgają końca XVIII wieku. Przeszło 230 lat temu upływający czas zaczęto tu odmierzać obrotami wodnych kół i uderzeniami ciężkich młotów. To właśnie w Maleńcu wybudowano jedną z pierwszych „fabryk żelaza" na ziemiach polskich. Z czasem osada stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym, zaś produkowane w nim żelazo jednym z pożądanych dóbr, na którym wspierała się gospodarcza i militarna potęga I Rzeczpospolitej. Koła wodne pracują po dzień dzisiejszy, a wraz z innymi zabytkowymi urządzeniami i maszynami stanowią żywe świadectwo potęgi polskiego rzemiosła i przemysłu epoki staropolskiej. Przekonają się o tym wszyscy Ci, którzy odwiedzą Maleniec i staną „oko w oko" z „Szaleńcem z Maleńca", tj. wielkim 30-tonowym kołem zamachowym, będącym sercem malenieckiej fabryki.
Siedlisko Carownica – Muzeum Techniki w Maleńcu: 83 km, 1 godzina 12 minut.

Zalipie to wieś położona na Powiślu Dąbrowskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motyw kwiatowe. Zalipie słynie z drewnianych domów malowanych w kwiaty. Nie tylko domy, ale i studnie, płoty, drzewa, ławki; wszystko jest ozdobione i kolorowe. W całej wsi znajduje się około 20 domów udekorowanych w ten sposób. Warto wejść do kościoła, odwiedzić Dom Malarek oraz Muzeum – Zagrodę Felicji Curyłowej, która była artystką ludową. Wioska jest niebyt duża, można więc zaparkować samochód i wybrać się na spacer po Zalipiu. 
Siedlisko Carownica – Zalipie: 98 km, 1 godzina i 30 minut.
 


UE Logo