turysta@carownica.pl tel. +48 41 242 42 19

Rezerwacja Online

Przyroda

Dąb Bartek jest jednym z trzech najstarszych polskich dębów szypułkowych. W latach międzywojennych uchodził za najokazalszy i najcenniejszy zabytek przyrody, o czym w 1934 roku zdecydował specjalny sąd konkursowy. Powszechnie uważa się, że ma 1200 lat, chociaż naukowcy najczęściej określają jego wiek na ok. 700 lat. Wciąż wydaje owoce i przyrasta. Według pomiarów z 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości (wcześniejsze źródła podawały 30 metrów). Według danych z Nadleśnictwa Zagnańsk obwód pnia wynosi 985 cm, korona ma rozpiętość do 40 m, a pierśnica – 314 cm.
Siedlisko Carownica – Dąb Bartek: 43 km, 46 min.

Ogród na Rozstajach to prywatny ogród udostępniony do zwiedzania. Rośnie w nim ponad 2 tysiące gatunków roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne z bogatą kolekcją nenufarów, zaś panoramę ogrodu można oglądać ze specjalnych punktów widokowych. Na terenie ogrodu mieszka liczne ptactwo, m.in. bocian czarny, białe oraz kolorowe pawie, czarne i białe łabędzie, a także wiele odmian kaczek, gęsi i papug. Zwiedzanie możliwe jest od kwietnia do listopada, tylko w soboty i niedziele  – istnieje możliwość nabycia części roślin. 
Siedlisko Carownica – Młodzawy Małe: 67 km, 1 godz. 8 min.

Zespół pałacowo-parkowy w Końskich to jedno z ciekawszych założeń parkowych w Polsce z tzw. małą architekturą ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku. Znajduje się tam unikatowy na skalę europejską zabytek nurtu egiptyzującego tzw. Oranżeria Egipska z czterema posągami Faraonów, Świątynia Grecka, Domek Wnuczętów, Altana, Glorietta i trzy klasycystyczne bramy wjazdowe. Oranżeria Egipska to obok Świątyni Egipskiej w warszawskich Łazienkach jedyna w Polsce budowla reprezentującą architekturę w stylu egipskim.
Siedlisko Carownica – Zespół pałacowo-parkowy w Końskich: 77 km, 1 godzina 13 minut.

UE Logo