turysta@carownica.pl tel. +48 41 242 42 19

Rezerwacja Online

Ruska Bania

Ruska bania odpręża oraz oczyszcza ciało i umysł, a także koi nerwy!
 
Bania to rosyjska odmiana sauny. Od wieków jej istota pozostaje bez zmian – oczyszcza ciało i umysł poprzez trzy żywioły: wodę, ogień i powietrze. Rytuałem dla Słowian była sobotnia kąpiel w bani – mokrą, gorącą parą. Nie było to tylko „zwykłe” zmycie brudu i potu – w tym dniu można było się pozbyć brudu duchowego, gdyż żywioły pomagały człowiekowi stać się duchowo lepszym i zdrowszym. Bania była też miejscem zbiorowych kąpieli będących formą wspólnego spędzania czasu. W dawnej obyczajowości chłopskiej koedukacyjne kąpiele w bani dawały okazję do bliższego poznania się przyszłych małżonków.

Ruska bania w Wellness Galantym Łogródecku to drewniana chatka z piecem opalanym drewnem, w którym podgrzewa się kamienie. Tego typu saunę można porównać do sauny parowej, jednak panuje tu niższa wilgotność. Rozgrzane kamienie polewa się wodą lub przygotowanym naparem z ziół, by wytworzyć parę. Para wypełniając ruską banię osadza się na każdym skrawku naszego ciała, wdychamy ją nozdrzami, chłoniemy. Dla lepszego rozgrzania ciała, można „chłostać” je witkami. Po 20–25 minutach należy ciało ochłodzić w beczce z zimną wodą lub zimą nacierać je śniegiem. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna skutecznie hartuje organizm i ma korzystny wpływ na układ krążenia oraz układ oddechowy. Gorące powietrze pobudza krążenie, powodując intensywne pocenie się, co oczyszcza ciało z toksyn.

Ruska bania to nie tylko relaks dla ciała, ale także uczta dla ducha. Pomaga zregenerować siły po ciężkim dniu i odprężyć zmęczony umysł. Wysoka temperatura powoduje rozprężenie mięśni i rozładowanie nagromadzonego napięcia. Pod wpływem gorąca organizm produkuje endorfiny odpowiedzialne za poprawę nastroju. Gorąca parowa kąpiel oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia nasz system immunologiczny, poprawia krążenie krwi w organizmie oraz pomaga w walce z cellulitem. To także bardzo dobry sposób na spalenie nadmiaru tłuszczu. Dodatkowo naprzemienne ogrzewanie organizmu w bani i chłodzenie go w beczce oczyszcza skórę, przez co jest lepiej nawilżona i bardziej sprężysta.

WAŻNE:
  1. Jednorazowo w ruskiej bani może przebywać maksymalnie 17 osób – siedząc lub leżąc na ręczniku.
  2. Przebywając w ruskiej bani zawsze należy być okrytym ręcznikiem. Zaleca się nie korzystać z bani w stroju kąpielowym, szczególnie mokrym, m.in. ze względu na niebezpieczeństwo poparzenia ciała.
  3. Z ruskiej bani nie powinny korzystać osoby mające kłopoty z sercem, diabetycy, osoby z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłym zapaleniem stawów oraz kobiety w ciąży (szczególnie w I trymestrze).
  4. Nie należy korzystać z bani ani na czczo, ani z pełnym żołądkiem, zaleca się lekkostrawny posiłek na 1-1,5 godziny wcześniej.
  5. Przed wejściem do ruskiej bani należy umyć całe ciało i wytrzeć je do sucha.
  6. Czas trwania jednego seansu nie powinien przekraczać 20–25 min. Ilość zalecanych seansów: 2–3.
  7. Po każdym seansie w ruskiej bani należy ochłodzić ciało pod prysznicem lub w beczce z zimną wodą (w okresie jesienno-zimowym wskazane są klapki oraz czapka na głowę). Chłodzenie zawsze należy prowadzić od dołu ku górze.
  8. Przerwa pomiędzy seansami powinna trwać co najmniej 10 minut.
Ruska bania szybko stawia na nogi.
 

Wpół rozebrano – seans w Ruskiej bani

Trzy żywioły – woda, ogień i powietrze – oczyszczają ciało i umysł, wzmacniają odporność, odprężają. Wysoka temperatura powoduje rozprężenie mięśni i rozładowanie nagromadzonego napięcia. Pod wpływem gorącej parowej kąpieli organizm produkuje endorfiny odpowiedzialne za poprawę nastroju. Naprzemienne ogrzewanie i chłodzenie – oczyszcza skórę, przez co jest lepiej nawilżona i bardziej sprężysta. Seans polecany jest osobom cierpiącym na bezsenność, zestresowanym, ze skłonnością do częstych przeziębień, z bólami mięśni i stawów, zmagającym się z nadwagą.

 

UE Logo